Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Naprawa klimatyzacji — czy warto robić to samemu?

Data publikacji: 2022-10-04, Data modyfikacji: 2023-03-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Naprawa klimatyzacji — czy warto robić to samemu?

Klimatyzacja jest dziś podstawowym wyposażaniem niemal każdego samochodu. Dzięki niej jazda nawet w upalne letnie dni nie jest tak męcząca. Jednak tak, jak każdy inny system w pojeździe, wymaga ona konserwacji. Może też ulec awarii i wtedy konieczna jest naprawa klimatyzacji.

Ciężko naprawić klimatyzację samemum, zdcydowanie lepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do profesjonalnego serwisu. Ich listę znajdziesz pod tym linkiem:  https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty. Dlaczego lepiej jest wybrać się do warsztatu niż próbować naprawiać klimatyzację na własną rękę? O tym piszemy poniżej. Wspominamy też, co w kontekście klimatyzacji można zrobić samemu.

Klimatyzacja - złożony mechanizm

Klimatyzacja składa się z wielu elementów. Najważniejszym jest kompresor. Zasysa on czynnik chłodniczy i tłoczy go do układu chłodzenia. Tam główną rolę przejmuje chłodnica. Oprócz tego, że schładza czynnik, zmienia także jego stan. Z gazowego na ciekły. Kolejny etap to osuszanie czynnika, które ma miejsce właśnie w osuszaczu. Oprócz tego klimatyzacja to między innymi parownik, zawór rozprężny i wiele pomniejszych części.

Wszystkie one mogą się zepsuć. Dlatego najważniejsze jak w przypadku każdej awarii jest poznanie przyczyny.

Klimatyzacja - najczęstsze przyczyny awarii

Jeśli zepsuje się jakiś element klimatyzacji, to nie zawsze jego naprawa będzie możliwa. Nierzadko konieczna będzie po prostu wymiana tej części na nową. Na szczęście dość popularnym problemem, jaki napotyka, jest to, że w układzie klimatyzacji zaczyna brakować czynnika chłodniczego.

Czynnik chłodniczy może w bardzo niewielkiej ilości uciekać nawet ze sprawnej klimatyzacji. Jednak zanim ubędzie go tyle, że system nie będzie mógł poprawnie pracować, minie naprawdę sporo czasu. Z reguły, kiedy brakuje czynnika, oznacza to po prostu, że system jest nieszczelny. Wtedy nie wystarczy jedynie napełnienie go czynnikiem, niezbędna będzie naprawa klimatyzacji.

Nieszczelna klimatyzacja - jak ją sprawdzić?

Jest kilka sposobów na to, aby dowiedzieć się, na jakim etapie czynnika chłodniczego ubywa z systemu klimatyzacji.

●        Środek kontrastowy. Powinno dodać się go czynnika chłodniczego, który już krąży w układzie. Następnie sprawdzić wszystkie elementy za pomocą lampy ultrafioletowej. W ten sposób w miejscu wycieku będzie widoczne charakterystyczne zabarwienie.

●        Wodór. Kolejny sposób polega na usunięciu czynnika chłodniczego i dodanie zamiast niego mieszanki azotu i wodoru. Specjalnym wykrywaczem wodoru sprawdza się, gdzie następuje wyciek.

●        Pianka. Poszczególne złącza klimatyzacji spryskuje się specjalną pianką. Tam, gdzie będą one nieszczelne, będzie widać po prostu bąbelki.

Pierwsze dwie metody to profesjonalne, które stosują mechanicy w warsztatach. Ostatnią może wykonać każdy. Jednak nawet jeśli dowiesz się, gdzie jest wyciek, naprawa może okazać się dość trudna. Dlatego lepiej zostawić ją profesjonalistą. Interesują Cię warsztaty w Lesznie? Sprawdź, który ma ofercie usługę, jaką jest naprawa klimatyzacji i wybierz ten, który ma dobre opinie.

Warsztaty w Lesznie - jak wybrać?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu Motointegrator.com. Będziesz tam mógł znaleźć listę warsztatów w swoim mieście, które mają w ofercie naprawę klimatyzacji, ale też każdą inną usługę. Sprawdzisz tam też, który z nich jest najbliżej Ciebie, specjalizacje się w konkretnej marce, opinie, ceny, a nawet umówisz się online na wizytę. Wszystko to niezwykle szybko i prosto - wejdź na stronę i przekonaj się sam.

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    leszczyński

    Powiat leszczyński – z siedzibą w mieście Leszno, nie należącym do powiatu. Do powiatu zaliczają się gminy: Osieczna, Rydzyna, Krzemieniewo, Lipno, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice oraz miasta Osieczna i Rydzyna. Na terenie ziemi leszczyńskiej znajduje się wiele jezior, m.in.: Jezioro Białe-Miałkie, Jezioro Breńskie, Jezioro Brzeźnie, Jezioro Linciusz, Jezioro Maszynek. 


    Duże skupisko jezior stanowi olbrzymia atrakcję turystyczną, zwłaszcza dla wędkarzy, którzy ochoczo odwiedzają powiat. Dla pozostałych turystów powiat ma w ofercie szlaki piesze i rowerowe. Przykładem znanych i ciekawych szlaków rowerowych jest Szlak Wiatraków, liczący aż 42 kilometry, wiatraki bowiem odgrywają w Wielkopolsce istotną rolę od XIV wieku.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola