Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Leszno - reportaż 2018

 
Leszno Gmina Leszno położona jest w bliskiej odległości od Warszawy i zamieszkuje ją ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Prawie pięćdziesiąt procent gminy znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Piękno przyrody, cisza, ale również doskonałe skomunikowanie ze stolicą kraju i innymi miastami, sprawiają, że ludziom żyje się tutaj przyjemnie i coraz wygodniej. Nic dziwnego, że mieszkańców przybywa, a gmina ciągle się rozwija. Pierwsze wzmianki historyczne o Lesznie pojawiają się już w XV wieku, potem miejscowość była znana głównie z działalności Cukrowni Michałów. A czym jeszcze oprócz piękna mazowieckiej przyrody i bogatej historii może pochwalić się Leszno? Na pewno mieszkańcami. To oni stanowią o charakterze tego miejsca. Przede wszystkim żyją tu ludzie zaangażowani w pracę na rzecz społeczeństwa. W gminie działa sześć jednostek ochotniczych straży pożarnych, z czego trzy są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Śmiało można powiedzieć, że w Lesznie tradycje strażackie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego, pierwsza jednostka OSP powstała tutaj już w 1912 roku! Wśród strażackiej braci nierzadko odnajdziemy całe rodziny począwszy od dziadków po wnuków. Druhowie i druhny zawsze są gotowi by służyć pomocą innym. Władze samorządowe starają się zapewnić mieszkańcom gminy wygodne życie już od przedszkola. Stwarzają warunki do prawidłowej edukacji i rozwoju. W pięknych i nowoczesnych placówkach oświatowych, dzieci mogą pielęgnować swoje talenty, nawiązywać pierwsze przyjaźnie i twórczo spędzać czas zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Zadbano tu bowiem o place zabaw i miejsca do rekreacji i wypoczynku. Ci, którzy potrzebują pomocy i chcą spędzić czas z rówieśnikami mogą skorzystać z bogatej oferty czterech świetlic integracyjnych. Można tu też uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji. Młodsi i starsi czytelnicy korzystają z bogatej oferty miejskiej biblioteki, w której odbywają się też dodatkowe zajęcia. A czy wiecie, że to właśnie w Lesznie urodził się najsłynniejszy obecnie polski piłkarz? Tak, tak, Robert Lewandowski. To tutaj stawiał swoje pierwsze kroki w sporcie trenując w lokalnym klubie Partyzant Leszno. Mieszkańcy są z tego powodu bardzo dumni i dlatego piłkarz otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta. W gminie funkcjonuje też Lokalne Centrum Kompetencji. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. To właśnie tutaj mają oni bezpłatny dostęp do internetu, mogą skorzystać z komputerów, drukarek, a nawet drukarki 3 D. Będąc na wycieczce w Puszczy Kampinoskiej zajrzyjcie do Leszna, na pewno nie pożałujecie.

 


Mazowszanie.eu
 
Data pliku video: 2018-07-05, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  leszczyński

  Powiat leszczyński – z siedzibą w mieście Leszno, nie należącym do powiatu. Do powiatu zaliczają się gminy: Osieczna, Rydzyna, Krzemieniewo, Lipno, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice oraz miasta Osieczna i Rydzyna. Na terenie ziemi leszczyńskiej znajduje się wiele jezior, m.in.: Jezioro Białe-Miałkie, Jezioro Breńskie, Jezioro Brzeźnie, Jezioro Linciusz, Jezioro Maszynek. 


  Duże skupisko jezior stanowi olbrzymia atrakcję turystyczną, zwłaszcza dla wędkarzy, którzy ochoczo odwiedzają powiat. Dla pozostałych turystów powiat ma w ofercie szlaki piesze i rowerowe. Przykładem znanych i ciekawych szlaków rowerowych jest Szlak Wiatraków, liczący aż 42 kilometry, wiatraki bowiem odgrywają w Wielkopolsce istotną rolę od XIV wieku.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola